Vláknina je směs nestravitelných karbohydrátů vyskytujících se v obilovinách, ovoci a zelenině, která prochází naším žaludkem a střevy v nezměněné podobě. Dostatečný příjem vlákniny je zdraví velmi prospěšný, zatímco její nedostatek může být poměrně nebezpečný a zvyšuje riziko mnoha závažných onemocnění.
Nerozpustná vláknina je hrubá hmota, která sice není rozpustná ve vodě, ale dobře jí dokáže absorbovat. Patří mezi ní celulóza (ovoce, zelenina, slupky obilných zrn), lignin (houby). Dobrými zdroji jsou také pšeničné otruby, rýžové a kukuřičné otruby, ořechy, semena a celozrnná jídla. Nerozpustná vláknina pomáhá:
· v prevenci střevních obtíží - snižuje tlak ve střevech při zvýšení rychlosti průchodu potravy
· v prevenci zácpy - zvětšuje a změkčuje stolici a stimuluje střevní svalstvo, čímž zmírňuje zácpu
· v prevenci rakoviny střev
· zmírňuje hemoroidy
Rozpustná vláknina je lepkavá hmota, která se rozpouští za působení bakterií v tlustém střevě. Řadí se mezi ní hemicelulóza (otruby, slupky obilných zrn), pektin (slupky některého ovoce, např. jablek a hrušek a luštěniny - fazole, hrášek). Dalšími dobrými zdroji rozpustné vlákniny jsou např. ječmen, psylium, sojové mléko a sojové produkty.
· snižuje hladinu krevního cholesterolu a snižuje absorpci cholesterolu z potravy.
· snižuje kyselost žaludku a zpomaluje jeho vyprazdňování - tím se cukry obsažené v jídle dostávají do střeva pomaleji a hladina krevního cukru se zvyšuje pozvolna
Vláknina je významným pomocníkem i při hubnutí. Vláknitá jídla se pomaleji dostávají ze žaludku a proto se pocit hladu dostaví později, takže tito lidé méně jedí. Tato jídla navíc bývají málo kalorická s nízkým obsahem tuku.
Zdravý dospělý člověk by měl přijmout asi 25-30 gramů vlákniny denně. A protože vláknina váže vodu, je důležité přijímat po celý den dostatek tekutin.
K zajištění dostatečného příjmu vlákniny nám pomohou následující rady:
· Snídejte obilniny, například ovesné vločky, nebo celozrnné pečivo
· Naučte se jíst namísto bílého chleba a rohlíků vícezrnné nebo celozrnné pečivo
· Zkuste jíst místo bílé (loupané) rýže hnědou (neloupanou) rýži.
· Pravidelně jezte ovoce a zeleninu
· Přidávejte aspoň jednou denně do jídla trochu otrub.
· Zvyšujte příjem vlákniny pozvolna, náhlý přísun může způsobit např. plynatost, nadýmání nebo bolest žaludku.
Převzato z www.vlaknina.estranky.cz – zde naleznete ještě spoustu dalších zajímavých informací na toto téma a například také přehlednou tabulku s údaji o obsahu vlákniny v různých potravinách.